ubytovanie supetar

Ubytovanie v ostrov Brač 2024!

Apartmány Brač Chorvátsko - Ubytovanie súkromí - domy, apartmany, izby k pronájmu v Brač, Chorvatsko - hodnotenia hostí!

Bračská jehňata
Grilované jahňacie
Říká se, že na ostrově Brači člověk a kámen žijí a válčí od pradávna. Těžkému způsobu života se vzdorovalo vytrvalostí a silou, kterou člověk čerpal z kamene. Skoupá země obdělávaná tradičním a nadevše ekologickým způsobem přece jen otevřela srdce a rolníku z ostrova nadělila plody, ze kterých se připravují široko daleko známé pokrmy ochucené nezbytným olivovým olejem. Právě v těchto darech přírody se ukrývá recept dlouhověkostí Bračanů.

Při příjezdu na Brač Vám zdvořilí domácí nabídnou suché fíky, plody rohovníku a mandle. Vedle klasických dalmatských jídel jako je ryba, plody moře, olivový olej, těstoviny a čerstvé, přírodně vypěstované ovoce a zelenina, nabízí bračská kuchyně i své zvláštnosti.

Bračská jehňata a kůzlata, která ještě nepásla aromatické středomořské byliny nýbrž jen sála mateřské mléko jsou vyhlášena již od antické doby a zvláště se cení "vitalac" – jehněčí vnitřnosti, které se napichují kousek po kousku na tenký rožeň omotané jehněčí pobřišnicí. Vitalac se jí nakrájený, zatímco se čeká, až se celé jehně upeče.

Dalmatským šunkou a sýrem
Dalmatinským šunkou a syrom
Specialita je "butalac" – nadívaná jehněčí kýta (potřený aromatickými bylinami, zalitý na konec vínem), jehněčí "tingul" (dušené jehněčí maso) a četné jiné speciality připravené z široko daleko známého bračského jehněčího masa. Vyhlášený je i bračský sýr a zvláštní specialitou je "procip". Vyrábí se z mladého sýra, během prvních 24 hodin tak, že se nakrájí na kousky a peče v karamelizovaném cukru.

Na Brači se ještě stále pije "smutica" – chutný nápoj připravený ze 4/5 čerstvého kozího mléka a 1/5 červeného vína, který doporučoval již Hippokrates, a který se jako i ostatní četné bračské speciality zachoval od antiky dodnes. Samozřejmě je potřeba zmínit se i o proslulém vínu plavac, které se na Brači pije již odedávna.

Croatia